بزرگداشت پنجمین سالگرد ارتحال آیت الله العظمی موسوی اردبیلی(ره) برگزار شد

poster5

پنجمین سالگرد ارتحال حضرت آیت الله العظمی موسوی اردبیلی (ره)، مرجع آینده نگر و بنیانگذار مؤسسه خیریه مکتب امیرالمؤمنین(ع)، به همت معاونت پژوهشی دانشگاه مفید، شامگاه سه شنبه ۲۳ آذرماه ۱۴۰۰ در دفتر این مرجع فقید شیعه برگزار شد.

در این برنامه که با حضور اساتید حوزه و دانشگاه برگزار شد، سخنرانان به معرفی جنبه‌های شخصیتی و علمی و بررسی آراء و اندیشه‌های آن فقیه فرزانه پرداختند.

سیدعلی موسوی اردبیلی: مرحوم آیت الله موسوی اردبیلی هیچ وقت به دنبال ساختارشکنی فقه نبود

حجت الاسلام والمسلمین سید علی موسوی اردبیلی طی سخنانی با اشاره به جامعیت فقهی و اصولی آن فقیه فرزانه عنوان کرد: مرحوم آیت الله موسوی اردبیلی با وجود نوآوری‌هایی که در فقه داشت، هیچگاه در مجامع حوزوی متهم به ابداع روش جدید و سخنان شاذ نشد. نحوه نوآوری ایشان به گونه ای بود که همواره نوآوری را با حفظ ساختار فقه دنبال می کرد و هیچ وقت به دنبال ساختارشکنی در فقه نبود بلکه معتقد بود در عین حفظ ساختار باید نوآوری کرد.

به گفته وی، مرحوم آیت الله موسوی اردبیلی نه تنها در علم فقه سرآمد بود بلکه در اصول هم اینگونه بود؛ به عنوان مثال، عقل ترتبی را قبول نداشت و می گفتند عقل ترتبی حجیت ندارد.

این استاد حوزه علمیه در مورد روایتی مربوط به الحاق فرزند به پدر گفت که مرحوم آیت الله موسوی اردبیلی آن را امری عقلایی می دانست نه تعبدی به این معناکه می گفت هم امکان دارد ملحق به فردی شود به عنوان فرزند صحیح و سالم اویا ملحق به فردی کنی به عنوان ولدالزنا. عقلا می گویند رعایت مصلحت بچه در این است که او را ملحق کنی به کسی که با الحاق بچه به او، حقوق بچه رعایت می شود.

او به نمونه دیگری در بحث ضمان عقدی اشاره کرد و گفت: این مساله از اهمیت زیادی در شیعه برخوردار است. کسی که ضامن می شود، دائن باید سراغ ضامن برود نه مدیون. مرحوم آیت الله موسوی اردبیلی، این مطلب را رد می کردند و می گفتند روایتی در این زمینه نداریم و دلیل آن هم اجماع است که حجیت ندارد. چون اصل آن معلوم نیست و ثانیا مدرکی بودن آن محتمل است. لذا حجیت ندارد.

وی در ادامه به نظر آیت الله موسوی اردبیلی در ارث زوجه اشاره کرد و افزود: مرحوم آیت الله موسوی اردبیلی می فرمایند که اگر زن از حیث خصوصیاتی که دارد ماند جمال و امثالهم که به دلیل این ویژگی ها برای ازدواج مورد رغبت افراد قرار می گیرد به نحوی که نوعا بعد از مرگ شوهر، در معرض نکاح است، از زمین محل سکونت مرد و خانواده اش ارث نمی برد. اما اگر زمینی دارد که سرمایه اوست، اینجا زن از زمین ارث می برد. اما اگر این زن به نحوی است که رغبت به نکاح او وجود ندارد حتی از زمین محل سکونت شوهر ارث می برد.

این استاد حوزه علمیه با بیان اینکه مرحوم آیت الله موسوی اردبیلی در حاشیه ای که بر عروه نوشتند به شان فقیه اشاره می کنند، گفت: ایشان برخلاف نظر فقها که شان فقیه را فهم موضوع نمی دانند، معتقد بودند فقیهی که نتواند موضوع را بفهمد، فقاهت او محل اشکال است.

وی در این نشست با ذکر خاطره‌ای از آن مرجع فقید اظهار داشت: مرحوم آیت الله موسوی اردبیلی نقل کردند که در دهه ۲۰، شب عاشورا، کربلا رفته بودم. تهرانی در کربلا تکیه زده بودند و دو سخنران داشتند؛ یکی آقای فلسفی و یکی هم آشیخ علی اکبر ترک. من رفتم داخل هیئت، تاریک بود و کنار دیوار نشستم اول مرحوم فلسفی سخنرانی کرد. بعد آشیخ علی اکبر ترک رفت بالای منبر و شروع به روضه خواندن کرد. کمی که خواند از حال رفتم. وقتی به هوش آمدم دیدم همه رفتند. بلندشدم که خانه بروم، احساس کردم لباسم خیس است. دست زدم دیدم پر از خون است. سرم هم درد می کرد، دست زدم به سرم، دیدم که شکسته است. فهمیدم وقتی آشیخ علی اکبر وقتی روضه می خوانده به قدری متاثر شدم که سرم را به دیوار زدم و شکسته و خونریزی کرده و متوجه نشدم.

فایل صوتی سخنان حجت الاسلام والمسلمین سید علی موسوی اردبیلی

 

میرسعید موسوی: مرحوم آیت الله موسوی اردبیلی نگاه خردورزانه و عقلانی به مسائل داشت

دکتر میرسعید موسوی کریمی در ارتباطی تصویری با محل مراسم، بیان داشت: دو رویکرد غالب در مورد فلسفه اسلامی است؛ یک رویکرد که وظیفه فلسفه را شناخت واقع براساس داده های عقلی می دانند حتی نگاه تقدس گونه به آن دارند و حتی فلسفه اسلامی را محصول نهایی تفکر بشری می دانند. رویکرد دوم، نگاه تکفیری و معاند به فلاسفه و عرفا دارند که گونه مشهور آن، دیدگاه مکتب تفکیک است.

عضو هیأت علمی دانشگاه مفید به دیدگاه مرحوم آیت الله موسوی اردبیلی در این زمینه اشاره کرد و گفت: مرحوم والد سالها فلسفه اسلامی خوانده بود و تسلط کاملی به مباحث فلسفه اسلامی داشت؛ سالها با آیت الله سیدرضی شیرازی مباحثه اسفار می کرد، در دهه ۵۰ اسفار تدریس می کردند. منطق منظومه و رهبری خرد را نزد ایشان خواندم.

فرزند مرحوم آیت الله موسوی اردبیلی بیان داشت: آن مرحوم به شدت مقابل مخالفان فلسفه و عرفان موضع گیری داشت و اصطلاح ایشان درباره این افراد این بود که «اینها بی سواد هستند، با چیزی که نفهمیدند، دارند دعوا می کنند».

او به نقل خاطره ای از مرحوم آیت الله موسوی اردبیلی پرداخت و ادامه داد: از ایشان شنیدم، در یکی از سفرهایی که به مشهد رفته بودند، برخی طلاب مشهد با کتاب های ابن عربی نزد ایشان آمده بودند و گفتند که ابن عربی کافر و ضدشیعه بوده است. ایشان به آنها گفتند جمله اول فتوحات را برای من معنا کنید. به ایشان گفتم که ضمیر «عدمه» به چه چیزی برمی گردد. اینها ماندند. من به ایشان گفتم شما هروقت فهمیدید ابن عربی چه می گوید، آنوقت بیائید باهم صحبت کنیم که ببینیم کافر بوده است یا خیر؟

موسوی کریمی گفت: مرحوم آیت الله موسوی اردبیلی نگاه تقدس گونه به فلسفه اسلامی نداشتند. ایشان تعریف می کردند که در دوران جوانی سفری به مشهد داشتند و نزد آمیرزامهدی اصفهانی که بنیانگذار مکتب تفکیک بودند، رفتند. تعریف می کرد که مدرسه ایشان رفتم به احترام سیادت من، تمام قد بلند شد. گفتم آمده ام نزد شما منظومه بشنوم. خیلی ناراحت شد و گفت چرا می خواهی عمر خودت را تلف کنی؟ گفتم واقعش این است که می خواهم منظومه را نزد شما بخوانم چون شما منظومه را قبول ندارید و آن را نقد می کنید. می خواهم بدانم نقد شما چیست؟ و چگونه به منظومه نگاه می کنید.

او ادامه داد: ایشان نگاه غالب فلسفه مسلمان را درباره فلسفه اسلامی نداشت. خیلی اعتقاد به اینکه فلسفه موجود می تواند ما را به حاق واقع برساند و اسرار عالم را کشف کند یا هدایتگر باشد، نداشت. ایشان در بنیادی ترین مسائل اسلامی، نگاه انتقادی داشت. در عین حال، نگاه ایمان گروی هم نداشت بلکه معتقد بود فلسفه به ما کمک می کند نگاه عقلانی و خردورزانه به مسائل داشته باشیم و حتی همین نگاه را به فقه هم داشت.

عضو هیئت علمی دانشگاه مفید گفت: ایشان بارها به من می گفتند چرا فقه نمی خوانی؟ فقه خیلی شیرین است. من اینگونه برداشت کردم که منظور ایشان این است که فقه امری خردمندانه است. ایشان عقلانیت جمعی را در همه جا مهم می گرفت و آن چیزی که به نگاه عقلانیت جمعی کمک می کند، خواندن فلسفه است. به همین دلیل با کسانی که با فلسفه مخالف بودند، مخالفت می کردند و می گفتند شما نمی فهمید. درواقع از نگاه ایشان، فلسفه بسیارلازم بود اما کافی نبود.

او افزود: این نگاه خردورزانه و عقلانی را در همه مسائل اعم از اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و دینی داشت و این ذهن منطقی و فلسفی به ایشان در نگاه خردورزانه و عقلانی کمک کرده بود.

موسوی کریمی با بیان اینکه عقل بشر در شناخت بسیاری از مسائل محدودیت زیادی دارد، گفت: این سبب شده بود که مرحوم والد حیرت فلسفی داشته باشند و من بارها این حیرت فلسفی را در ایشان دیدم. این حیرت را تا آخر عمر ایشان داشتند. ایشان معتقد بود تا با پدیده ها به شکل حضوری مواجهه پیدا نکرده است، جواب مطمئنی پیدا نمی کند.

او ادامه داد: از نظر ایشان شاید فلسفه خیلی کمک نکند که پاسخ ها را پیدا کنیم اما دست کم کمک می کند که عمیق ترین پرسش ها را طرح و به آنها فکر کنیم.

فایل صوتی سخنان آقای دکتر میرسعید موسوی اردبیلی

سید مسعود موسوی اردبیلی: مرحوم آیت الله موسوی اردبیلی هیچگاه استدلال های فلسفی را پایه اعتقادات دینی خود قرار نمی داد

در ادامه این مراسم دکتر سید مسعود موسوی اردبیلی، با حکیمانه خواندن مشی این مرجع فقید شیعیان گفت: مرحوم والد خوب فلسفه خوانده بودند اما هیچگاه تاکیدی بر این اطلاعات فلسفی نداشتند، گرچه مشی ایشان به طور کامل فیلسوفانه و حکیمانه بود‌.

رئیس دانشگاه مفید قم تصریح کرد: مرحوم آیت الله موسوی اردبیلی هم در نجف نزد مرحوم آیت الله بادکوبه ای فلسفه خوانده بودند و هم در قم خدمت مرحوم علامه فلسفه تحصیل کرده بودند و هم در سالهای اقامت در تهران در پیش از انقلاب به طور منظم مباحثه فلسفی و تدریس اسفار داشتند.

وی با بیان اینکه در ایام کودکی به مباحثات ایشان در فلسفه گوش می دادم و همین زمینه آشنایی و علاقمندی من به فلسفه شد، گفت: در کتابخانه ایشان از پیش از انقلاب تعداد قابل توجهی کتاب های فلسفه غربی وجود داشت و این نشان دهنده تعلق خاطر آیت الله موسوی اردبیلی به فلسفه جدید بود. با همه اینها، موضع ایشان نسبت به آموزه های فلسفی بسیار شکاکانه بود و مطلقا قائل نبودند که استدلال های فلسفی منجر به نتایج یقینی می شود‌ و این استدلال ها را هیچ گاه پایه اعتقادات دینی قرار نمی دادند. علی رغم این نگاه شکاکانه به ادعاهای کلام فلسفی، در مقام باور به آموزه های دینی از ایمان کم نظیری برخوردار بودند‌. در واقع منش عملی ایشان سرمشقی بود برای این منظور که چگونه ممکن است بر پارادکس شناخت شناسانه زیر غلبه کرد: علی رغم این که باوری را به اثبات فلسفی نرسانده ایم چگونه می توانیم به آن دل ببندیم و به آن ایمان بیاوریم‌. البته فرصت باز کردن مبنای نظری ایشان در خصوص غلبه بر این پارادکس شناخت شناسی در این فرصت مختصر فراهم نیست.

او تعامل از روی سعه صدر با صاحبان افکار مخالف را از ویژگی های شخصیتی آیت الله العظمی موسوی اردبیلی برشمرد و گفت: مرحوم والد در گفت وگو و تعامل با اندیشوران و صاحبان افکار از هر دین و مذهبی با سعه صدر فراوان برخورد می کرد و هرگز خود را حق مطلق و طرف مقابل را باطل مطلق فرض نمی‌کرد، بلکه همواره می کوشید از آن صاحبان آرای مخالف یا متمایز، بیاموزد و به این طریق معرفت دینی خود را عمق ببخشد.

موسوی اردبیلی افزود: از جمله نتایج مشی حکیمانه مرحوم آیت الله موسوی اردبیلی این بود که در عین حالی که در باره اهل بیت مطلقا اهل غلو نبود، در محبت و ارادت به اهل بیت کم نظیر بود‌. یعنی لازمه ارادت به اهل بیت را این نمی دانست که درباره ایشان غلو کند و العیاذ بالله مقام ایشان را به مقام ربوبی نزدیک سازد.

فایل صوتی سخنان آقای دکتر سید مسعود موسوی اردبیلی

رهایی: مرحوم آیت الله موسوی اردبیلی به حقوق مردم خیلی توجه داشت

در ادامه این مراسم، حجت الاسلام والمسلمین سعید رهایی طی سخنانی اظهار داشت: یکی از نکاتی که در اندیشه های مرحوم آیت الله موسوی اردبیلی و سیره و منش ایشان مورد توجه است، به فکر مردم بودن است.

او با اشاره به روش ائمه معصومین (ع) در توجه به مردم گفت: مرحوم آیت الله موسوی اردبیلی هم در سیره عملی و هم در استنباطات فقهی خود به مردم و حقوق آنها توجه داشت.

عضو هیئت علمی دانشگاه مفید بیان داشت: ایشان در سیره اجتماعی خود، سخنان غرایی در دفاع از شوراها و ارجاع به آنها دارند و درعمل تلاش می کردند که حقوق مردم رعایت شود.

او خاطره ای در این زمینه از آیت الله موسوی اردبیلی نقل کرد و گفت: روزی نزد ایشان رفته بودم، دیدم به شدت گریه می کردند و محاسنشون خیس شده بود. علت را پرسیدم. گفتند که احساس می کنم فرصت چندانی ندارم و در پیشگاه خدا باید حاضر شوم. سپس گفت که هیچ وقت تشخیص دادم حق مردم در میان است و حق شخص در میان بوده است، تادیه کردم. حال اگر جهالت بوده و نمی دانستم در اختیار نبوده است و اگر می توانستم، از تضییع حق مردم جلوگیری کردم و اگر نمی توانستم کنار کشیدم که در آن تعدی شریک نباشم.

رهایی ادامه داد: مرحوم آیت الله موسوی اردبیلی در برخی استنباطات فقهی هم به مردم به عنوان قاعده اولیه توجه داشت. از جمله در زمینه قصاص، قضا، تحکیم داوری، شرایط شهود.

او ادامه داد: مرحوم آیت الله موسوی اردبیلی در تمام استنباط های فقهی خود بر این نکته توجه و تاکید داشتند که باید به حقوق مردم رسیدگی و حاجات آنها را برآورده کرد.

استاد دانشگاه مفید عنوان کرد: در بحث آزادی های اساسی، ایشان معتقدند که ایجاد محدودیت برای آزادی ها باید براساس قانون باشد و قانون باید طوری باشد که منجر به عدالت شود. هدف قراردادن عدالت و رعایت حقوق مردم سبب می شود که دستاوردهای قابل توجهی داشته باشیم.

فایل صوتی سخنان آقای دکتر رهایی

موسویان: مرحوم آیت الله موسوی اردبیلی به قرآن توجه ویژه داشت

حجت الاسلام والمسلمین ابوالفضل موسویان هم در بخشی از این مراسم، بیان داشت: مرحوم آیت الله العظمی موسوی اردبیلی از جوانی توجه خاصی به قرآن داشتند.

او موضوع سخن خود را به زبان قرآن اختصاص داد و گفت: در آیه ۷ سوره آل عمران، سخن از آیات محکمات و متشابهات به میان آمده است.

مدیرگروه فرهنگ و معارف قرآنی دانشگاه مفید بیان کرد: به نظر آیت الله موسوی اردبیلی، محکمات که از آنها به ام الکتاب تعبیر می شود، به این دلیل است که برای فهم آیات متشابه باید به آنها رجوع کرد.

او با اشاره به بخشی از آیات قرآن کریم که دارای ابهام است، گفت: برخی آیات با علم روز هماهنگی ندارد و ناسازگار است. در برخی دیگر از آیات، سخن از برخی مسائل مانند چشم زخم و است که قابل اثبات نیست و با تمدن جدید نمی سازد. برخی آیات هم با قواعد مسلم اسلامی سازگاری ندارد. بیش از ۱۰ مورد را احصا کردم که این ابهامات در مورد آنها وجود دارد و نمی دانیم تکلیف ما چیست.

موسویان گفت: اینجا مساله زبان قرآن پیش می آید و مرحوم آیت الله موسوی اردبیلی برای اینکه مساله را باز کنند، به مساله ادبیات در هر زبان اشاره می کنند. سپس توجه ما را به روش های تفهیم و تفهم مطالب جلب می کند و سپس می گویند برای اینکه با مخاطب خود مواجه شویم، سطح او را در نظر بگیریم و متناسب با سطح او صحبت کنیم. همچنین با توجه به فضای فرهنگی حاکم بر جامعه سخن بگوئیم.

او ادامه داد: آیت الله موسوی اردبیلی مواردی از زبان ها از جمله زبان علمی، زبان عرفی و را برمی شمرند و سپس می گویند که باید ویژگی های قرآن را بیان کنیم.

فایل صوتی سخنان حجت الاسلام والمسلمین سید ابوالفضل موسویان

کیاء الحسینی تشریح کرد: دیدگاه مرحوم آیت الله موسوی اردبیلی پیرامون مازاد ارزش تولید

حجت الاسلام والمسلمین کیاء الحسینی نیز طی سخنانی در این مراسم اظهار داشت: تحولاتی که در دنیای اقتصاد در قرن ۱۸ و ۱۹ رخ داد سبب تحولات بزرگی در زمینه عوامل تولید و اقتصاد شد. عرضه بی نهایت نیروی کار سبب می شد که یک ناهمگونی در توزیع درآمد به وجود بیاید و مازاد درآمد (هزینه تولید) محل نزاع بود که برای کیست؟ ساختار مالکیت آن زمان حکم می کرد که این مازاد درآمد برای صاحب ابزار تولید و سرمایه است و سبب می شد که منازعات اجتماعی و بحران های اقتصادی و اجتماعی در قرن های ۱۹ و ۲۰ بالا بگیرد و نظریات مختلفی در این زمینه ارائه شد.

او افزود: در اقتصاد کلاسیک، کشورهای دارای مالکیت آزاد می گفتند که سهم و مازاد ارزش برای صاحبان سرمایه است و نیروی کار فقط دستمزد را می گیرد. گاهی اوقات نیروی کار در معادن ساعت ها کار می کرد یا کارهای سنگین انجام می داد و فقط به دستمزد بسنده می نمود؛ لذا این مساله بود که اگر کار نکند باید بمیرد و اگر کار کند، منافع آن متعلق به صاحبان سرمایه است بنابراین انجام کار را انتخاب می کردند و بالتبع فاصله طبقاتی بیشتر می شد.

استاد اقتصاد دانشگاه مفید گفت: مکتب سوسیالیسم در این زمان ظهور کرد و گفت که این مازاد سرمایه باید به کارگر که موجب پدیدآمدن این منفعت است، تعلق بگیرد. درواقع نظریه مارکس به نوعی قالب شکنی بود در برابر اندیشمندان کلاسیک.

او اضافه کرد: نئوکلاسیک ها بدون توجه به مباحث ارزشی، براساس روابط ریاضی اعلام کردند اگر دستمزد با ارزش نهایی نیروی کار برابر شود، می توان گفت که برابر است که درواقع خواستند رفع رجوع کنند که موفق نشدند. بنابراین ابهام در مورد مالکیت ارزش مازاد بر هزینه، بواسطه تحولاتی که در اثر ورود ماشین به تولید ایجاد می شود، در یکی دوقرن در اروپا و سپس در قرن اخیر شمسی در جهان اسلام مورد بحث قرار گرفت. عمده فقها در رابطه با اقتصاد به چند موضوع از جمله مالکیت پرداخته اند. آیت الله موسوی اردبیلی در عرصه عمل هم وارد شده و کارهایی کرده بودند.

کیاء الحسینی گفت: مرحوم آیت الله موسوی اردبیلی به این مساله قائل بودند که برای شناخت قوانین باید اخلاقیات و معارف و فروعات را به صورت کد منسجم ببینیم و بتوانیم از نص گرایی عبور کنیم و در بخش های اجتماعی، اقتصادی و معاهدات ملاکات نصوص را پیدا کنیم.

او افزود: ایشان برخلاف نگاه مارکسیستی که انسان به صورت ماشین نگاه می کرد، طبق نگاه قرآنی، انسان را دارای غریزه نفع طلبی و دارای عقل و انتخاب می دانست.

استاد دانشگاه مفید گفت: اسلام همزمان به مساله تولید و کارآیی و در عین حال توزیع عادلانه که مخالف انگیزه های تولیدکننده نباشد، توجه دارد.

او بیان کرد: آیت الله موسوی اردبیلی معتقد بود که مازاد ارزش به واسطه سه دلیل می تواند مردود باشد. اول اینکه اگر عادلانه نباشد، دوم سبب استثمار مصرف کننده نباشد و سوم ابزار تولید و ماشین در دنیا نقش دارد.

 فایل صوتی سخنان حجت الاسلام والمسلمین کیاء الحسینی

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولیعصر ، نرسیده به میدان ونک، مجتمع خورشید، طبقه هفتم، موسسه خیریه مکتب امیرالمومنین(ع)

تلفن: 6-88664823-021 نمابر: 88664823-021

پست الکترونیک: info [at] maktab-charity.ir

Proudly powered by WordPress